Na Białorusi dużo ludzi znajduje się w więzieniach za swoje poglądy i przekonania polityczne, niektórzy z nich otrzymali kary na wiele lat. 16 grudnia jest dniem solidarności z więźniami politycznymi. Każdy list, każde słowo wsparcia i solidarności, wzmacnia ducha tych ludzi i daje im nadzieję. Każdy może wykazać swoją solidarność i wsparcie, wysyłając anonimowy list do białoruskich więźniów sumienia. W tym roku Instytut Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego wraz z kampanią „Razem dla Białorusi” i „InterPolit” zapraszają wszystkich na parter w sektorze F Uczelni Łazarskiego od godziny 12.00 do godziny 15.00.
У Беларусі дагэтуль шмат людзей сядзіць у вязніцы за свае перакананні і погляды. 16 снежня стала днём салірарнасці з палітвязнямі. Кожны ліст, кожнае слова патрымкі і саліранасці, узмоцніць дух зняволеных і падаруе надзею. У гэтым годзе Вы зможаце падтрымаць беларускіх вязняў сумлення, напісаўшы ім ананімныя лісты. У гэтым годзе Інстытут грамадзянскай прасторы і публічнай палітыкі Універсітэту Лазарскага разам з кампаніяй “Разам для Бедарусі” і “ІнтэрПаліт” запрашае ўсіх у панядзелак 16 снежня 2013 г. на партэр сектара F Універсітэта Лазарскага а 12.00-15.00.
Uprzejmie informujemy, że w dniu dzisiejszym zakończyła się XI Konferencja z cyklu Przywracanie zapomnianej historii...
Wkrótce przedstawimy relację z Konferencji.
Zapraszamy do zapoznania się z tematyką i programem Konferencji.
Sędzia Jerzy Stępień zaprasza na pokaz filmu:
"Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy", scenariusz i reżyseria Wiesław Dąbrowski.
Obszerny, przebogaty życiorys I. J. Paderewskiego oraz możliwość wykorzystania unikatowych materiałów archiwalnych i wypowiedzi ostatnich żyjących świadków historii oraz odniesienie się do współczesnych celebracji i upamiętnienia rocznic (150. rocznica urodzin, 70. Rocznica śmierci, 110. Rocznica prapremiery opery „Manru”) stworzyła możliwość zrealizowania niezwykle interesującego filmu dokumentalnego. Prezentuje on zarówno znane jak i nieznane fakty z życia genialnego Polaka, światowej sławy artysty, idola – wielkiej muzycznej gwiazdy, wybitnego patrioty, męża stanu, polityka i filantropa, Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.
Pokaz odbędzie się w dniu 24 maja br. godz. 13.00-15.00 w Sali 130.
Serdecznie zapraszamy!
Instytut Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej
Z przyjemnością informujemy, że 17 maja b.r. sędzia Jerzy Stępień, Dyrektor IPOiPS, był gościem honorowym spotkania organizowanego przez "Tydzień Ukraiński" oraz Polski Instytut w Kijowie, w ramach projektu "Doświadczenie Europejskie: Polska".
Temat spotkania: "Podstawy prawne finansowania partii politycznych w Polsce".
Z przyjemnością informujemy, że o. Piotr Rudkouski, Dyrektor Centrum Białoruskiego działającego przy Instytucie Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej, został Laureatem Nagrody im. Lwa Sapiehy.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 4 kwietnia b.r. na Uniwersytecie Warszawskim.
Nagroda im. Lwa Sapiehy przyznawana jest w dowód uznania wybitnych zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej i demokratycznej Białorusi.
Inicjatorem przyznawania Nagrody było Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu oraz Studium Europy Wschodniej UW, ufundowana jest przez grupę uniwersytetów: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet w Białymstoku.
Pragniemy przypomnieć, że w 2012 r. Nagrodę tę otrzymał Aliaksandr Łahviniec, stypendysta Centrum Białoruskiego działającego przez IPOiPS.
W dniach 8–10 marca 2013 r. na Uczelni Łazarskiego odbyła się międzynarodowa konferencja Bunt w imię wolności – zapomniany gen Białorusinów?, zorganizowana przez Instytut Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej i Centrum Białoruskie przy Uczelni Łazarskiego. W konferencji wzięło udział ok. 80 osób, w tym ok. 40 w roli prelegentów lub moderatorów i dyskutantów. Zaproszeni goście to naukowcy i działacze demokratyczni z Białorusi oraz naukowcy z Francji, Litwy, Polski, Szwecji, USA i Węgier.
Uroczystego otwarcia obrad konferencyjnych w piątkowe popołudnie dokonał Sędzia Jerzy Stępień, Prezes Trybunału Konstytucyjnego RP w st. spoczynku, obecnie dyrektor Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej. Po nim głos zabrali Prezydent Uczelni Łazarskiego - Juliusz Madej, podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polski - Jerzy Pomianowski, dyrektor Białoruskiej Filii Fundacji Konrada Adenauera - Alexandr Brackel. Została również wręczona nagroda im. Alesia Adamowicza białoruskiemu filozofowi Waleremu Bułhakowowi. Następnie profesor Andrzej S. Kamiński z Georgetown University (USA) wygłosił wykład pt. Obywatele, rząd i demokracja – ich miłość i nienawiść. Kazus Europy Wschodniej.
Konferencja miała wymiar naukowo-praktyczny: oprócz paneli dyskusyjnych o charakterze akademickim, były też takie elementy, jak „dzielenie się doświadczeniem obywatelskim” oraz warsztaty. Tematyczne panele dyskusyjne miały na celu wydobycie i sformułowanie pewnych idei i postulatów teoretycznych, jeśli chodzi o źródła i inspiracje postaw obywatelskich w przypadku Białorusi; panel „doświadczenia obywatelskiego” stał się miejscem dzielenia się już zdobytym doświadczeniem w poszerzaniu zakresu autonomii w warunkach autorytarnych; z kolei warsztaty były nakierowane na wypracowanie praktycznych strategii w obszarze „działań obywatelskich”.
Centrum Białoruskie działające przy Instytucie Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej zaprasza do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji Bunt w imię wolności - zapomniany gen Białorusinów?
Konferencja odbędzie się w dniach 8-10 marca b.r. na terenie Uczelni Łazarskiego.
Czy Białorusini są „genetycznie” skazani na autokrację? Czy przodkowie Białorusinów byli ulegli wobec autorytarnych zakusów władzy centralnej? Czy w białoruskiej historii i kulturze można znaleźć przesłanki dla walki o wartości obywatelskie? – tego typu pytania będą przedmiotem debat podczas międzynarodowej konferencji Bunt w imię wolności – zapomniany gen Białorusinów?, która odbędzie się na Uczelni Łazarskiego w dniach 8 – 10 marca 2013 r.
Wydarzenie to stanowi kontynuację tradycji organizowania konferencji międzynarodowych, zapoczątkowanej w 2006 roku przez założyciela Instytutu i jego ówczesnego dyrektora, prof. Andrzeja S. Kamińskiego z Georgetown University, USA. Dotychczas odbyły się cztery tego typu konferencje, organizowane przez Instytut: „Geopolityczne miejsce Białorusi w Europie i świecie” (2006 r.), „Przepaść międzypokoleniowa, czyli zróżnicowanie celów, wartości i strategii Białorusinów” (2008 r.), „Powrót do Europy: przeszłość i przyszłość Białorusi” (2010 r.), „Białoruś i jej sąsiedzi. Wzajemne wyobrażenia historyczne i konstrukcje polityczne” (2011 r.).
Językami konferencji będą białoruski i angielski (z tłumaczeniem symultanicznym).
Więcej informacji i program konferencji.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
W wielką przyjemnością i dumą informujemy Państwa, że Pan Peter Kracht, współpracownik i przyjaciel Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego, został powołany na stanowisko Dyrektora University of Pittsburgh Press.
Pan Kracht będzie odpowiedzialny za kompleksowe działania na rzecz rozwoju programu wydawniczego, poczynając od zwiększenia publikacji elektronicznych, poprzez zapewnienie stałej jakości naukowych publikacji prasowych, zarządzanie całością operacji prasowych, rekrutację i szkolenie zawodowe pracowników, a także kontynuację i rozszerzenie współpracy z innymi jednostkami uczelni akademickich.
Pan Peter Kracht od 2011 r. jest członkiem Komitetu Sterującego (Steering Committee) corocznie organizowanych przez IPOiPS Międzynarodowych Konferencji p.t. Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglosaskich podręcznikach akademickich” (Recovering Forgotten History. The Image East-Central Europe in Anglo-Saxon Academic Textbooks). Działania Komitetu, jak i inicjatywa Konferencji, służy poprawie wizerunku Polski w środowiskach naukowych i opiniotwórczych krajów anglosaskich.
Życzymy Panu Krachtowi sukcesów zawodowych i przyjemności w piastowaniu stanowiska Dyrektora University of Pittsburgh Press!
Więcej na ten temat:
Instytut Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej oraz Fundacja Sue Ryder zapraszają 12 grudnia b.r. o godz. 12.15. na wykład dr Kibble Ngalauka Effects of Global Warming on the Elderly in Sub-Saharan Africa, a następnie na otwarcie wystawy Alicji i Włodzimierza Brauerów „Seniorzy Afryki”.
Program:
12.15 - Wprowadzenie. Misja Sue Ryder w Polsce i w Afryce
Joanna Chodor, Dyrektor Fundacji Sue Ryder
12.30 - Effects of Global Warming on the Elderly In Sub-Saharan Africa. The case of Sue Ryder – Disability and the Elderly
Kibble Ngalauka, PhD, Sue Ryder Foundation in Malawi
13.15 - Projekcja filmu „Misja Sue Ryder w Afryce”
13.35 - Dyskusja z udziałem Włodzimierza Brauera - wolontariusza w Malawi z ramienia Fundacji Sue Ryder i autora zdjęć do wystawy „Seniorzy Afryki”
14.00 - Otwarcie wystawy fotografii Alicji i Włodzimierza Brauerów „Seniorzy Afryki”
Spotkanie jest elementem kampanii prowadzonej w ramach międzynarodowego projektu z zakresu edukacji rozwojowej, poświęconej problemom globalnego starzenia się społeczeństwa, ze szczególnym wyróżnieniem potrzeb Afryki.
Z cyklu Spotkania w Białoruskim Klubie Dyskusyjnym odbyły się:
Dyrektor Zarządzający IPOiPS, Eulalia Łazarska, wzięła udział w II Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski: Polska w Europie Środkowej.
W dniach 13–15 września 2012 r. w Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego odbył się II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Tym razem przewodnim tematem jest: POLSKA W EUROPIE ŚRODKOWEJ.
Pani Eulalia Łazarska zaprezentowała dorobek dziesięciu konferencji organizowanych przez Instytut pt. "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglosaskich podręcznikach akademickich".